Opowieść o upadku pewnej radiostacji

Ten wpis może zahaczać nieco o politykę, więc jeśli masz inne poglądy polityczne niż obecna opozycja, to radzę poczytać inne moje posty.

1982. Tego roku nie odbędzie się festiwal w Opolu (który teraz nie cieszy się taką popularnością jak jeszcze kilka lat temu) ze względu na stan wojenny. We wrześniu powstanie zespół Lady Pank, a na świecie pojawią się pierwsze emotikony. W tym roku swoje premiery będą miały filmy takie jak Rambo - Pierwsza krew oraz Vabank. 30 listopada zostanie wypuszczony najlepiej sprzedający się album wszech czasów. Możesz sam wyszukać, jaki to album, jeśli nie wiesz. Urodzą się w tym roku takie muzyczne gwiazdy jak Adam Lambert, Robert M czy Kelly Clarkson, a odeszła od nas m.in. Anna German.
24 kwietnia. Tego dnia miały miejsce dwa ważne wydarzenia muzyczne. W pewnym angielskim uzdrowisku 27. edycję znanego konkursu piosenki po raz pierwszy wygrały Niemcy. Ale trochę wcześniej*, o 20:00, rozpoczęto pierwsze notowanie Listy przebojów Programu Trzeciego.

*zakładając, że w tamtych czasach Konkurs Piosenki Eurowizji (jak i obecnie) rozpoczynał się o godz. 21:00 czasu polskiego (nie znalazłam żadnej informacji na ten temat)

Marek Niedźwiecki był nowy w Trójce. Dołączył na początku kwietnia owego roku. Jednak radiowe doświadczenie zdobył już wcześniej. Przez 8 lat był związany ze Studenckim Radiem Żak Politechniki Łódzkiej, a także był spikerem w Radiu Łódź oraz współpracował z Polskim Radiem, lecz w Jedynce. Przez 35 lat (z przerwą w latach 2007-10) prowadził Listę Przebojów Trójki. Kiedy Niedźwiecki przez prawie 3 lata nie prowadził notowań, zastąpił go Piotr Baron. Po powrocie dziennikarza, obaj na zmianę byli prowadzącymi.

Przed tą całą aferą z piosenką Kazika Twój ból jest lepszy niż mój notowanie wyglądało w taki sposób, że w podstawowym zestawieniu znajdowało się 30 utworów, a poczekalnię zajmowały kawałki na miejscach 31-50. Piosenka, która była w pierwszej trzydziestce, a później z niej wypadła, nie przechodziła do poczekalni, tylko całkowicie opuszczała listę. To, na którym miejscu znajdowała się piosenka, zależało od słuchaczy. Do kwietnia 1996 na utwory można było głosować tylko pocztą lub telefonicznie. Później wprowadzono głosowanie przez internet i od początku tego wieku używano głównie tego sposobu wybierania piosenek. 

2020. Płoną Australia i Biebrzański Park Narodowy. Pandemia. Polska i Szwecja (z państw w Europie) jeszcze nie mają szczytu za sobą. W USA pewien policjant... No dobra, wiadomo jak to się skończyło. Wybory prezydenckie przeniesione na 28 czerwca, bo 10 maja się nie odbyły. 
15 maja. Notowanie 1998. Za 2 tygodnie miało być dwutysięczne. Może Trójka planowała coś specjalnego na ten jubileusz. Niestety, notowanie z tamtego dnia na chwilę obecną jest ostatnim. Sporo dziennikarzy, w tym także Niedźwiecki odeszli z radia. Część z nich niemal na pewno nie wróci do Trójki. Jeszcze przed tym notowaniem powstał pomysł założenia radia internetowego Nowy Świat, w którym można będzie usłyszeć m.in. Wojciecha Manna, który także odszedł z Trójki, czy też Zbigniewa Zamachowskiego. Ale zaraz, jak to się stało, że nagle wszyscy zaczęli odchodzić z feralnej stacji? 

Oczywiście powodem była już wspomniana piosenka Twój ból jest lepszy niż mój. Ten utwór w notowaniu z 15 maja zdobył pierwsze miejsce na liście. Owe notowanie jednak zostało unieważnione, a na stronę internetową, która to prezentowała, nie można było się dostać. Następnego dnia dyrektor programowy Krzysztof Kowalczewski wydał oświadczenie, w którym napisano, że złamano regulamin, do głosowania wprowadzono piosenkę, która nie była na liście oraz dokonano manipulacji podczas liczenia głosów. Również tego dnia (16 maja) Niedźwiecki oficjalnie podał informację o swoim odejściu z Trójki. 4 dni później drugi prowadzący, Piotr Baron, oświadczył, że nie będzie prowadził już żadnej Listy Przebojów Trójki. 

Oprócz odejścia wielu znanych postaci z tej rozgłośni, do jej bojkotu dołączyło wiele muzyków, którzy poprosili, by ich piosenek nie puszczać na antenie Trójki. Byli to m.in. Kazik, Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło, Katarzyna Nosowska, T.Love, Artur Rojek i Ørganek.

A Ty, co o tym sądzisz? Jeśli chodzi o mnie, to ja jedynie wiedziałam o istnieniu LP3, lecz nie wychowałam się na tym. W czasach mojego dzieciństwa program Marka Niedźwieckiego nie był już tak popularny, jak w latach 80. i na początku 90. W końcu w latach 00. już były zarówno muzyczne stacje TV, jak i w internecie (głównie na YouTube) pojawiały się teledyski do piosenek. Później nastała era smartfonów i na rynek wypuszczono takie aplikacje jak Spotify, SoundCloud itp. Zatem radio w kontekście odkrywania nowych utworów przestało już mieć szczególne znaczenie.

Poniżej są linki do piosenki-winowajcy oraz końcówki 1998. notowania LP3.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SETNY POST NA BLOGU... i co dalej? - statystyki, podsumowanie i kilka pytań do Was

Analiza tekstu: PRO8L3M - Nicea

Analiza tekstu: sanah - Marcepan