Polskie muzyczne rodziny

Znanych muzykalnych rodzin jest od groma. Reprezentują różne gatunki muzyczne, a nawet różnorodne, np. ojciec może grać muzykę country, a jego dzieci wykonują rap albo pop. W tym wpisie poznacie historie kilku najpopularniejszych polskich rodzin w muzyce.

Golec uOrkiestra

Fot. golec.pl / Mirosław Sosna

Pewnie większość z Was by wskazało ten zespół jako pierwsze skojarzenie z hasłem polski rodzinny zespół muzyczny. Najpopularniejsi z tej grupy są oczywiście bracia Golec (niegdyś żartobliwie i jednocześnie obraźliwie nazywani "braćmi Pie*dolec"). Warto jednak pamiętać, że nie tylko oni wchodzą w skład tego zespołu. Łącznie z wymienionymi bliźniakami jest w nim obecnie aż dziewięć osób (według oficjalnej strony internetowej zespołu). Trzecią osobą o nazwisku Golec w tej kapeli jest Edyta, żona Łukasza.

Ów zespół powstał w 1998 r. W maju tegoż roku jeszcze pod nazwą Golec Folk Band grupa nagrała pierwsze demo albumu. Początki nie były łatwe, ponieważ, jak podaje golec.pl, nikt nie chciał wydać płyty o łowieckach.

Dopiero, a może już rok później można powiedzieć, że kariera Golców nabrała rozpędu. Wtedy to zespół wydał takie przeboje jak Ściernisco i Lornetka. Ten pierwszy kawałek został wysłany na Opolskie Premiery, ale jury propozycję zespołu z Milówki... odrzuciło! Lornetka natomiast stała się najczęściej graną piosenką w Polsce, według golec.pl

W roku 2000 w życiu zespołu wydarzyło się wiele ważnych rzeczy. Między innymi kapela zagrała na 80. urodzinach Jana Pawła II, otrzymuje Fryderyka 1999 w kategorii Debiut roku, wspomniane już Ściernisco pojawia się na pierwszych miejscach list przebojów, a Adam Małysz podczas każdego ze swoich skoków każe sobie grać kolejny hit zespołu - Słodycze.

5 stycznia 2001 miała miejsce premiera filmu Pieniądze to nie wszystko, do którego ścieżkę dźwiękową nagrali właśnie Golce wraz z Krzesimirem Dębskim. Resztę historii zespołu możecie przeczytać tutaj: https://golec.pl/tak-bylo/

Pectus

Zespół Pectus i Kasia Popowska prezentują nowy singiel Najlepiej być w  podróży. Zobacz video
Fot. zloteprzeboje.tuba.pl / materiały prasowe

To kolejny zespół składający się z braci, lecz tym razem z nie dwóch, a z aż czterech Szczepaników. Tomasz, jak zwykle na lidera grupy muzycznej przystało, udziela głównego wokalu w utworach. Skład chórków można nazwać 3M, ponieważ reszta zespołu ma imiona właśnie na M. Oprócz wspomnianych chórków, Marek gra na perkusji, a Mateusz i Maciej są specjalistami od gitar: basowej, akustycznej i elektrycznej.
 
Skoro już znamy członków zespołu, przejdźmy do jego początków. Grupa powstała wiosną 2005 r. w Rzeszowie. Pierwszą nagrodą, jaką bracia Szczepanik otrzymali, było Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Carpathia Festival we wspomnianym mieście w 2006 r
 
W 2007 o zespole zaczęło być coraz głośniej. Pectus był wtedy finalistą Debiutów na 44. KFPP w Opolu. Rok później grupa wydała swój pierwszy wielki przebój To, co chciałbym ci dać oraz w Sopocie otrzymała Słowika Publiczności na tamtejszym festiwalu.

Z okazji 10-lecia istnienia zespołu, w 2015 wydał jubileuszowy album Kobiety, w którym gościnnie wystąpiły m.in. Kayah, Maryla Rodowicz, czy też Irena Santor. 

Patrząc na ostatnie dokonania grupy, jej utwór Głowę noś do góry wykonany wraz z Kasią Cerekwicką promował film z 2019 Jak poślubić milionera?. Jeśli interesuje Was więcej szczegółów z dziejów tego zespołu, to możecie wejść tu: https://www.pectus.com.pl/pl/bio.html

Rodzina Kukulskich

Fot. nataliakukulska.pl / Marta Wojtal

Teraz przejdę do kolejnej muzycznej rodziny, która nigdy nie działała jako jeden zespół. Zaczynając od Anny Jantar*, była ona uznawana za jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 70. Nagrała znane do dziś przeboje takie jak Tyle słońca w całym mieście i Nic nie może wiecznie trwać. Swoją karierę zaczęła od śpiewania w klubach studenckich w Poznaniu, skąd pochodziła. Występowała również poza Polską, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie dokładnie w New Jersey zagrała swój ostatni koncert w życiu. Zginęła 14 marca 1980 w katastrofie lotniczej, gdy leciała z Nowego Jorku do Warszawy.

Jarosław Kukulski był kompozytorem specjalizującym się w muzyce jazzowej. Działał także pod pseudonimem Robert Kirlej. Napisał teksty do utworów wielu wykonawców, także dla swoich obu żon. Został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Zmarł na tętniaka aorty brzusznej 13 września 2010.

Natalia Kukulska, córka wspomnianych wyżej Jarosława i Anny, zaczęła karierę dosyć wcześnie, bo już w wieku 10 lat wydała swój pierwszy album studyjny Natalia, a śpiewać zaczęła dwa lata wcześniej. Na swoim koncie posiada obecnie dwie platynowe i sześć złotych płyt. Co ciekawe, artystce jako pierwszej udało się zdobyć platynę w historii polskiej muzyki, za sprawą jej drugiego albumu Bajki Natalki. W dorosłym życiu wylansowała takie przeboje, jak Im więcej ciebie tym mniej, a także Wierność jest nudna.

Piotr Kukulski, znany też pod pseudonimem Pikej, jest przyrodnim bratem Natalii. W porównaniu z siostrą, ojcem i niedoszłą macochą** nie odniósł jednak spektakularnych sukcesów. Na chwilę obecną wiadomo, że ze swoją partnerką zamieszkał w Hiszpanii. W 2020 wystąpił w Dzień Dobry TVN, gdzie promował jedną ze swoich piosenek. W rozmowie z prowadzącymi śniadaniowy program powiedział, że konflikt między nim a Natalią został wywołany bardziej przez media, niż przez ich prywatne relacje, oraz że media zrobiły im dużo złych rzeczy.

Monika Borys-Kukulska była drugą żoną Jarosława i matką Piotra. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Warszawie na wydziale estradowym. Za największy jej przebój można uznać Co ty królu złoty. Jak podają portale plotkarskie, relacje z jej pasierbicą nie są na najlepszym poziomie. Z Jarosławem rozwiodła się w 2003.

*to jej pseudonim artystyczny, w rzeczywistości nazywała się Anna Maria Kukulska

**Anna Jantar zmarła przed przyjściem na świat Piotra

Rodzina Bacewiczów

Grażyna Bacewicz - Biography | Artist | Culture.pl
Fot. culture.pl / CAF/PAP






 
Przenieśmy się teraz do pierwszej połowy XX wieku, kiedy to właśnie Bacewiczowie mieli swoje 5 minut. Zaczynając od chyba najpopularniejszej członkini rodu, Grażyny, była ona kompozytorką i skrzypaczką. Jako wirtuozka tegoż instrumentu swoje pierwsze sukcesy zaczęła odnosić w 1935, kiedy to otrzymała pierwsze wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie*. Przed II wojną światową dużo koncertowała w wielu państwach Europy, często ze swoim bratem Kiejstutem. Jako kompozytorka tworzyła w stylu neoklasycznym i nigdy nie skomponowała utworu socrealistycznego mimo presji rządu w czasach wczesnego PRL-u. Pod koniec życia zajęła się pisarstwem.

Kiejstut Bacewicz był pianistą, a także starszym bratem Grażyny. W latach 1957-1969 był rektorem Akademii Muzycznej w Łodzi, a w 1993 otrzymał tytuł doktora honoris causa na tejże uczelni. Został odznaczony wieloma medalami i orderami. (sorki, że tylko tyle, ale trudno znaleźć o nim cokolwiek bardziej interesującego)

Vytautas Bacevičius** podobnie jak Kiejstut, również był kompozytorem i pianistą. Jeśli chodzi o jego styl twórczości, to jak podaje ciocia Wikipedia, wykazuje cechy ekspresjonizmu. Co do występów za granicą, nie ograniczał się do Europy, lecz także koncertował w obu Amerykach. W 1940 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiem lat później w Nowym Jorku otworzył klub muzyczny działający pod jego nazwiskiem.

Vincas Bacevičius był ojcem tej muzycznej trójki, oraz uczył muzyki w szkołach, dyrygował chórami i orkiestrami dętymi. Tak jak pozostali, również komponował utwory. (o nim jest jeszcze mniej info niż o Kiejstucie, tym bardziej że nawet na litewskiej wiki nie napisano o nim zbyt wiele)

Grażyna, Kiejstut i Vytautas mieli jeszcze siostrę Wandę, lecz ona nie poszła w ich ślady. Była pisarką i dziennikarką. Właściwie jedyne, co miała wspólnego z muzyką, to redagowanie audycji radiowej Nuty, nutki (1967-1974) łączącej tematykę muzyki poważnej i poezji.

*obecnie konkurs ten odbywa się w Poznaniu i co ciekawe, jest to najstarsza taka rywalizacja skrzypcowa na świecie, czyli coś w stylu konkursu chopinowskiego w wersji dla skrzypiec, bo również się odbywa co 5 lat

**on oraz ojciec uważali się za Litwinów, stąd taka forma nazwiska

Siostry Przybysz*

Fot. Instagram, Wikipedia

Wracamy z powrotem do czasów obecnych. Sylwię, Olgę, Natalię i Paulinę, a w szczególności te dwie pierwsze pewnie większość z Was kojarzy bardziej z działania w Internecie niż z twórczości muzycznej. Nie oznacza to jednak, że takowa nie istnieje. 

Sylwia jest najmłodszą i chyba też najpopularniejszą z sióstr. Poza muzyką prowadzi swój kanał na YouTube i zajmuje się dwójką swoich córek, Polą i Nelą. Swoją karierę rozpoczęła w 2012, kiedy to zaczęła dodawać swoje covery na YouTube właśnie. Dwa lata później podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną My Music. Na początku 2019 Sylwia ogłosiła koniec współpracy z tą wytwórnią i od tej pory powiązana jest w wydawnictwem With The Band. Swój ostatni album W moim sercu z gościnnym udziałem zespołu Verba wydała w grudniu 2018.

Olga jest rok starsza od Sylwii. W 2016 uczestniczyła w VII edycji The Voice Of Poland. Gdy wpiszecie jej nazwisko w wyszukiwarkę, wyskoczą Wam artykuły na temat jej ciąży i niedawnego porodu. Kilka miesięcy temu wzięła także ślub. Odchodząc jednak od jej życia prywatnego, skupię się na jej kanale na YouTube. Patrząc na ostatnią aktywność na tej platformie, albo raczej jej braku, można uznać, że oficjalnie nie prowadzi już kariery muzycznej. Ostatni film został tam dodany trzy lata temu.
 
Natalia jest najstarsza z całej czwórki. Działa też pod pseudonimami N'Talia i Natu. Wraz z Pauliną założyła zespół Sistars, który rozpadł się w 2013. Grupa ta grała utwory z gatunków takich jak m.in. pop, R&B, czy nawet hip-hop. W tym samym roku obie siostry założyły nowy zespół Archeo Sisters, lecz prawdopodobnie został rozwiązany w niedługim czasie, ponieważ (przynajmniej na platformach streamingowych) nie można znaleźć żadnych utworów tej grupy. Rok wcześniej wystąpiły w II edycji Bitwy na głosy.

*częściowa zbieżność nazwisk, bo spokrewnione ze sobą są osobno Sylwia i Olga oraz Natalia i Paulina. Można to zauważyć chociażby po miejscu urodzenia (odpowiednio Ciechanów i Warszawa) i różnicy wieku (Olga i Sylwia są z pokolenia Z, natomiast Paulina i Natalia są od nich kilkanaście lat starsze)

Rodzina Sienkiewiczów

Fot. filharmonia.com.pl / madejskid; Albert Zawada / Agencja Gazeta

Spokojnie, nie cofamy się znowu w czasie, przynajmniej nie do okresu życia polskiego noblisty 😉 Elektryczne Gitary i Kwiat Jabłoni mają ze sobą wspólną nie tylko twórczość w gatunkach, w których częściowo występuje pop, lecz także więzi rodzinne. Parafrazując znane powiedzenie, niedaleko pada jabłko od gitary.

Jakub jest jednym z założycieli zespołu Elektryczne Gitary, powstałego w 1989. Z wykształcenia jest... neurologiem, a w filmach Chłopaki nie płaczą i Poranku kojota grał właśnie lekarza. Skomponował muzykę m.in. do obu części Kilera oraz do Kariery Nikosia Dyzmy. Jego zespół wykonuje utwory z różnych odłamów rocka, a sam Jakub twierdzi, że nie traktuje stylistyki tego gatunku zbyt poważnie. Grupa wylansowała takie przeboje, jak Jestem z miasta i Dzieci.

Katarzyna i Jacek, dzieci Jakuba, tworzą razem zespół Kwiat Jabłoni, grający muzykę z pogranicza folku, popu, indie oraz elektroniki. Nazwę tej formacji wzięto od piosenki o tym samym tytule, która opowiada o tanim winie. Zespół ten istnieje od całkiem niedawna, bo od 2018. Jeszcze przed jego powstaniem rodzeństwo grało w grupie Hollow Quartet oraz wystąpiło w Must Be the Music. Tylko muzyka. Na ten moment wydali dwa albumy studyjne - Niemożliwe i Mogło być nic.
 
Recenzję tego drugiego krążka napisałam w lutym. Możecie ją przeczytać tutaj: Mogło być nic - recenzja albumu
 
I to na tyle w tym wpisie. Znacie jeszcze jakieś inne znane polskie rodziny z muzyczną twórczością? Jeśli tak, to niewykluczone, że napiszę kontynuację tego posta.

Do następnego!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SETNY POST NA BLOGU... i co dalej? - statystyki, podsumowanie i kilka pytań do Was

Analiza tekstu: PRO8L3M - Nicea

Analiza tekstu: sanah - Marcepan