Muzycznych pojęć słowniczek: N

N jest jedną z tych liter w alfabecie, na którą nie ma zbyt wielu wyrazów w jakiś sposób powiązanych z muzyką. Przygotujcie się zatem na szybką lekturę kolejnej części muzycznego słowniczka.

ZNAJDZIESZ:

  • gatunki muzyczne
  • niektóre bardzo podstawowe i popularne pojęcia muzyczne (w tym wpisie np. nuta)
  • nazwy muzycznych zawodów
  • instrumenty
  • tempa używane w muzyce
  • rodzaje utworów
  • czynności w jakiś sposób związane z muzyką 
  • niektóre historyczne zagadnienia
  • rzadziej używane określenia stosowane w zapisie nutowym.

(NIEMAL NA PEWNO) NIE ZNAJDZIESZ:

  • opisów podstawowych nut (cała nuta, półnuta, ćwierćnuta; do, re, mi, itp.) i pięciolinii, w końcu do przedszkola już chyba nie chodzisz, co?
  • metrów muzycznych (np. 3/4, 4/4; nie mylić z tempem)
  • zespołów i artystów.
Nagrody Grammy 2022 rozdane. Olivia Rodrigo z 3 statuetkami. Które kobiety  zostały docenione za muzykę? Posłuchaj nagrodzonych artystek | Strona Kobiet
Fot. Invision/East News

nagrody Grammy - przyznawane co roku od 1959 przez Narodową Akademię Sztuk i Nauk Nagraniowych w Los Angeles za nagrania muzyki rozrywkowej i poważnej w aż 90 kategoriach.

negro spirituals - pieśni religijne Afroamerykanów.

nenia (łac. naenia lub nenia, od Nenia - rzymska bogini żalów i skarg) - pieśni śpiewane w trakcie przemarszu konduktu pogrzebowego i na stypie przez krewne osoby zmarłej lub wynajęte płaczki w starożytnym Rzymie.

neoromantyzm - kierunek muz. powstały w Niemczech na przełomie XIX i XX w. jako kontynuacja romantyzmu.

neumy (gr. νευμα - skinienie, znak) - znaki notacji muz. wykorzystywane do zapisu chorału gregoriańskiego w Kościele katolickim oraz śpiewu liturgicznego w Kościele wschodnim w średniowieczu.

New Age (ang. nowy wiek) - ruch schyłku XX w. m.in. w muzyce zapowiadający nadejście nowej, romantycznej ery, oparty na intuicji, łączący racjonalizm z irracjonalizmem, odwołujący się do astrologii, okultyzmu, mądrości Wschodu oraz religii.

new romantic (ang. dosł. nowy romantyk) - muzyka młodzieżowa popularna w latach 80., opozycyjna wobec dominującej wtedy muzyki punkowej i charakteryzująca się melodyjnymi i nostalgicznymi utworami.

Teatr o tysiącu i jednej masce
Fot. whatnext.pl

no - klasyczny teatr japoński, wywodzący się z tańców ludowych i sakralnych, rozwijający się między XIII a XVII w., przeznaczony tylko dla arystokracji, łączący wszystkie elementy scenicznego wyrazu, czyli dialogu, tańca i śpiewu, wykorzystujący drewniane maski i kunsztowne stroje, oparty na beletrystyce i opowieściach buddyjskich.

nokturn (fr. nocturne, z łac. nocturnus - nocny) - utwór instrumentalny, głównie na fortepian, spokojny, nastrojowy, o śpiewnej linii melodycznej, przedzielony szybką częścią środkową.

nomos (gr. νομός - prawo) - melodia lub schemat melodyczny przekazywany przez tradycję, wykonywany na instrumencie jako podkład dla recytowanego utworu epickiego w starożytnej Grecji.

nona (łac. nonus - dziewiąty) - odległość między dwoma dźwiękami równa dziewięciu stopniom danej skali.

nonet (wł. nonetto, od nove - dziewięć) - utwór przeznaczony na dziewięć instrumentów solowych lub zespół składający się z dziewięciu instrumentalistów.

notacja muzyczna - system znaków graficznych używanych do zapisu utworów, inaczej pismo nutowe.

Jak zapisywano muzykę | Muzykoteka Szkolna
Fot. Phrood-commnswiki

nota quadrata - kwadratowe pismo nutowe używane od XIII w. do zapisywania chorału gregoriańskiego.

nuoxi - ogólna nazwa chińskich przedstawień obrzędowych, w których często biorą udział tancerze w maskach, a ich początki miały miejsce w IX w. p.n.e.

nuta (łac. nota - znak, cecha, znak pisarski) - znak graficzny określający wysokość dźwięku oraz jego wartość rytmiczną oraz element i część składowa dźwięku*.

*na początku jest podane, że nie znajdziecie opisów nut, lecz jak widać powyżej, jest tu jedynie definicja nuty, a nie jej opisy.

Źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_kategorii_nagr%C3%B3d_Grammy - przy obliczeniu faktycznej liczby kategorii nagród Grammy (Nowa podręczna encyklopedia A-Z podaje, że jest to zaledwie 39 kategorii, a nie 90)
  • Wielki słownik wyrazów obcych, Krakowskie Wydawnictwo Naukowe, 2015, str. 600, 603-605, 607-610, 612, 614-615
  • Słownik wyrazów obcych, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, str. 279, 282
  • Nowa podręczna encyklopedia A-Z, Wydawnictwo Zielona Sowa, 2007, str. 580, 591.  
 Pozostałe części słownika są dostępne na stronie głównej w zakładce Słowniczek.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SETNY POST NA BLOGU... i co dalej? - statystyki, podsumowanie i kilka pytań do Was

Analiza tekstu: PRO8L3M - Nicea

Analiza tekstu: sanah - Marcepan