Zlikwidowane muzyczne stacje TV - część 1: lata 90. XX wieku

Czy istnienie muzycznych stacji telewizyjnych w obecnych czasach ma w ogóle rację bytu? Moim zdaniem tak, ale tylko w sytuacji, gdy ktoś w domu nie ma radia lub/i Internetu (przynajmniej tymczasowo). W tym wpisie przeczytacie o muzycznych kanałach TV, które rozpoczęły nadawanie pod koniec ubiegłego stulecia. Ciekawa jestem, czy słyszeliście o którymś z nich.
 
Rzecz jasna skupię się na stacjach, które nadawały w Polsce, lecz niekoniecznie były polskie. Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi. Tytułowe lata 90. dotyczą rozpoczęcia nadawania kanałów, a niekoniecznie ich zniknięcia z anteny (większość z nich zakończyła swoją emisję w 2000 roku lub później).

VH1 Europe (1994-2021)

VH1 2020.svg
Fot. ViacomCBS

Kanał ten należał do koncernu MTV. Puszczano w nim głównie piosenki w miarę nowe, czyli wydane po 2000 roku, lecz także te z lat 80. i 90. Na początku można go było oglądać tylko w Wielkiej Brytanii, lecz z biegiem czasu zasięg stacji rozszerzono o inne państwa Europy, także Polskę.

W naszym kraju VH1 Europe zaczęto odbierać dokładnie 7 lipca 2000 w platformie Wizja TV (obecnie po pierdyliardzie zmian, fuzji i innych cholerstw de facto obecnie jest to Canal+ Platforma). Co ciekawe, już dwa lata później po raz pierwszy wycofano ten kanał z polskich anten. Powodem tego miało być utworzenie polskiej wersji stacji MTV Classic, która kolejne trzy lata później (w 2005) została przekształcona w polską edycję VH1.

Europejska odsłona kanału wróciła do Polski w 2010 w ówczesnych platformach Cyfra+ oraz n (obecna nazwa tych dwóch platform jest taka jak wyżej wspomniana). I tu historia zatacza koło, ponieważ zgadnijcie, co się stało dwa lata po tym. Brawo, again wycofano kanał z polskiej telewizji. Tym razem przyczyną tego był ponowny start VH1 Polska. W ostatnich trzech latach przed kolejnym zmartwychwstaniem europejskiej wersji stacji ramówki i playlisty obu były identyczne*. Jedyne różnice polegały na wyglądzie oprawy graficznej oraz reklamach.

I oto nadszedł wyczekiwany przez nie wiem czy wielu, ale na pewno przez kogoś wielki dzień - 3 marca 2020, dzień przed wykryciem pacjenta zero w Polsce. Po raz trzeci VH1 Europe pojawiło się w naszym kraju. Stacja na na polskim rynku nie pobyła zbyt długo, bo 2 sierpnia 2021 dokonała swojego żywota, zmieniając nazwę na MTV 00s, która jak sama nazwa wskazuje, prezentuje piosenki z pierwszej dekady tego stulecia.

*VH1 Europe działało wtedy w innych państwach europejskich, żeby nie było niedomówień

Onyx.tv (1996-2004)

Plik:Onyx Television.svg
Fot. pl.wikipedia.org / autor nieznany

Można powiedzieć, że był to czysto zagraniczny kanał, ponieważ był nadawany z Niemiec, a jego właścicielem była francuska spółka AB Groupe, znana obecnie pod nazwą Mediawan Thematics. Dlaczego zatem w ogóle o nim tu piszę? Otóż stacja ta była dostępna w polskich sieciach kablowych.
 
W przeciwieństwie do większości innych stacji muzycznych, w Onyx.tv można było posłuchać i obejrzeć klipy z nieco mniej popularnych gatunków. Puszczano tam m.in. punk, muzykę elektroniczną czy też trip hop.

Niestety ten kanał zakończył nadawanie z chyba najsmutniejszego dla jego właścicieli powodu, czyli zbyt niskiej oglądalności. Próbowano ją podnieść poprzez nadawanie w godzinach nocnych programów erotycznych, lecz i to nie pomogło. Onyx.tv zastąpił kanał terranova o tematyce ekologicznej, lecz i on nie istniał zbyt długo, bo niecałe trzy lata.

Atomic TV (1997-2000)

AtomicTV
Fot. atomictv.ro

Niech Was nie zmyli domena, z której pobrałam powyższe zdjęcie. Atomic TV był polskojęzyczną stacją, chociaż oryginalna wersja kanału pochodziła właśnie z Rumunii. Tam oraz w Mołdawii nadaje do dziś z kilkoma przerwami po drodze.

Co jest w sumie dziwne, polska odsłona kanału zaczęła nadawać prawie dokładnie dwa lata przed rumuńską. Czyżby to drugie państwo w jakiś sposób przejęło ten kanał? Nie udało mi się tego ustalić, ale jeśli wejdziecie w podany link, to zobaczycie zakładkę Television in Poland: https://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_TV
 
Przechodząc do samej historii kanału (w edycji polskiej of kors), przez pierwszy rok działał on w formie bloku programowego PTK 2. Stacja ta zapisała się w historii polskiej telewizji, bo jako pierwsza z telewizji muzycznych nadawała przez całą dobę w kilkunastu sieciach kablowych, a później też można ją było odbierać z satelity Astra. Zaczęła nadawać dokładnie 8 lutego 1997.
 
Atomic TV nie ograniczała się tylko do jednego gatunku, bo można było tam posłuchać zarówno popu, rocka, metalu, hip-hopu czy techno. Nawet miała swoją wariację na temat Koncertu życzeń, czyli program Dzika Szafa Grająca, podczas którego odtwarzano muzykę, o którą prosili widzowie poprzez przysyłane pocztówki i listy. 

7 lipca 2000 kanał przekształcił się w MTV Polska.

Tylko Muzyka (1997-1998)

Ilustracja
Fot. pl.wikipedia.org / Karol91

Jak widać po latach, a raczej po niecałym roku działania, pierwszy kanał tematyczny należący do Telewizji Polskiej nie przetrwał zbyt długo. Wystartował 30 marca 1997. Stacja ta niosła ze sobą pewną dozę nowoczesności, bo była dostępna wyłącznie cyfrowo przez satelitę i sieci kablowe.
 
Puszczano tam zarówno polskie jak i zagraniczne utwory. Ponadto kanał miał też bloki promocyjne w innych pozycjach TVP, czyli Jedynce, Dwójce i TVP Polonia. Co do tej ostatniej stacji, Tylko Muzyka udostępniła swoją częstotliwość sygnałowi właśnie polonijnemu kanałowi z powodu awarii systemu nadawania satelitarnego. Niedługo potem KRRiT uznała nadawanie programów tematycznych przez Telewizję Kaczyńskiego Polską za... nielegalne, co dziś jest nie do pomyślenia.
 
Portal wirtualnemedia.pl podaje, że jeszcze w tym roku mają zacząć nadawać nowe kanały rządowej publicznej telewizji: TVP Nauka, TVP 4K oraz... TVP Muzyka. Czyżby powrót do korzeni? Na ten moment nie wiadomo, kiedy dokładnie te trzy stacje miałyby się uruchomić. 

MTV Two (1998-2010) 

Plik:MTV 2 Logo.svg
Fot. pl.wikipedia.org / autor nieznany

Inne nazwy na ten kanał to MTV2 Europe i M2. Nadawano tam muzykę alternatywną przez całą dobę. W Polsce był dostępny jedynie w angielskiej wersji językowej w sieciach kablowych i satelitarnych.

2010 był, co warto zaznaczyć, rokiem kończącym działalność tej stacji w Polsce. Całkowicie ją zlikwidowano 10 lat później zmieniając nazwę (a co za tym idzie, również profil) na MTV 90s. W międzyczasie kanał ten można było oglądać pod nazwą MTV Rocks.

MTV Extra (1999-2001)

Fot. logos.fandom.com / TheNintendoGuy9009

Kanał ten nadawał muzykę pop. W Polsce można go było oglądać przez abonentów Wizji TV oraz sieci kablowych. Jak nazwa kanału sugeruje, emitowano tam oprócz teledysków powtórki programów produkcji MTV. Zastąpiono go stacją MTV Hits 1 maja 2001.

(Muzyczny) Relaks (1999-2002)

Fot. youtube.com

W internecie informacje o tym kanale są wręcz szczątkowe. Do tego stopnia, że nie jest nawet znana dzienna data uruchomienia tej stacji. Słowo Muzyczny celowo wzięłam w nawias, ponieważ nazwa Muzyczny Relaks zaczęła obowiązywać rok po założeniu kanału, a wcześniej nazywał się po prostu Relaks. Dostęp do tej telewizji mieli jedynie abonenci ówczesnej platformy Polsat 2 Cyfrowy (obecnie Polsat Box).

Program kanału składał się z teledysków (głównie disco polo), programów muzycznych i koncertów, chociaż nie jest to potwierdzone. Stację zlikwidowano 2 września 2002 z powodu niskiej oglądalności.

I to by było na tyle. Dajcie znać, czy oglądaliście lub pamiętacie którąś z tych stacji.
 
Po czwartym odcinku Magazynu Kwestia Dźwięku będzie druga część tego wpisu, tym razem o kanałach z lat dwutysięcznych.

Do następnego wpisu!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SETNY POST NA BLOGU... i co dalej? - statystyki, podsumowanie i kilka pytań do Was

Analiza tekstu: PRO8L3M - Nicea

Analiza tekstu: sanah - Marcepan