Ed Sheeran w Warszawie, Sara James w finale AGT, nowa płyta Young Leosi, konflikt Kombi vs Kombii - Magazyn Kwestia Dźwięku #5

Witam Was w już piątym odcinku Magazynu Kwestia Dźwięku. Dziękuję Wam za stosunkowo duży odbiór poprzedniej części (w momencie, gdy to piszę, to czwarty odcinek ma tylko lub aż 7 wyświetleń, co jak na zasięgi bloga nie jest złym wynikiem). W tym wpisie przeczytacie o wydarzeniach z ostatnich tygodni, które podzieliłam na kategorie:

  1. Nowości muzyczne + koncert Eda Sheerana
  2. Polscy artyści w zagranicznej telewizji
  3. Coś się kończy, coś zaczyna...
  4. Z życia gwiazd - skandale, problemy z prawem i nie tylko

Po znalezieniu i analizie potencjalnych tematów do napisania, ostatecznie wyszło tak, że większość wydarzeń będzie dotyczyła muzyków z naszego podwórka. Jednak pierwsza część tego wpisu będzie stanowić wyjątek, ponieważ tam będzie napisane wyłącznie o zagranicznych artystach. Bez dłuższego pitolenia, let's go!

Nowości muzyczne + koncert Eda Sheerana

Tu będzie omówiony zaledwie jeden utwór i album, zatem nie zdziwcie się, że ta część będzie dość krótka. Zaczynając od piosenki, to Selena Gomez i Rema nagrali kawałek Calm Down. Trzeba przyznać, utwór jest adekwatny do tytułu, ponieważ rzeczywiście jest on spokojny. 

Niestety przez specyficzny afrykański akcent Remy (pochodzi z Nigerii) osoby przyzwyczajone do brytyjskiej lub/i amerykańskiej angielszczyzny (w tym ja) nie do końca mogą ze słuchu zrozumieć, o czym on śpiewa. Mam też wrażenie, że dykcja Seleny również nie jest do końca taka, jaka powinna być. No chyba że to miał być zamierzony efekt w jakiś sposób wzmacniający spokojność tego utworu. 

Aktualizacja dzień później: jakiś czas po napisaniu wszystkiego wyżej ktoś dodał napisy do teledysku na YouTube, więc w tej kwestii sytuację można uznać za opanowaną 😊


Zdjęcie
Fot. twitter.com/taylorswift13

28 sierpnia podczas MTV Video Music Awards Taylor Swift zapowiedziała swój nowy album Midnights. Sama zainteresowana opisuje ten krążek słowami:

podróż przez koszmary i słodkie sny

Zbyt wiele więcej nie można napisać o tej płycie, biorąc pod uwagę, że ukaże się dopiero 21 października. Niewykluczone, że zrecenzuję ten album. Co Wy na to, jesteście za? 

Kolejny raz w tym roku stolica naszego kraju ugościła gwiazdę światowego formatu. Tym razem był to Ed Sheeran, który wystąpił nie jeden, ale aż dwa razy w Warszawie. Było to dokładnie 25 i 26 sierpnia. Drugiego dnia podczas koncertu gościnnie wystąpił ukraiński zespół Antytila wykonując z brytyjskim artystą piosenkę 2step, z tym że część słów była właśnie po ukraińsku, zatem kawałek brzmiał zupełnie inaczej niż w pierwotnej wersji z Lil Baby.


Fot. pixabay.com / WikiImages / obróbka autorska
 

Ostatnią rzeczą, o której napiszę w tej części, o ile w ogóle można ją zaliczyć do nowości, to zmiana hymnu Wielkiej Brytanii w związku ze śmiercią królowej Elżbiety II. Zmiana ta nie będzie drastyczna, lecz jednak widoczna, a to wszystko za sprawą zamiany żeńskich zaimków na męskie, a tytuł tego hymnu będzie brzmiał God Save the King.

Polscy artyści w zagranicznej telewizji

Z tym podtytułem większość z Was zapewne kojarzy Sarę James i jej poczynania w amerykańskiej wersji Mam Talent!. Jednak słowo artyści to forma liczby mnogiej, zatem o kogo jeszcze może chodzić? 

Nie trzymając Was dłużej w niepewności, Viki Gabor i Michał Szczygieł zagościli w koreańskiej telewizji. Wystąpili w popularnym muzycznym programie Simply K-pop Con-Tour emitowanym na kanale Arirang TV. Koncepcja programu polega na pokazywaniu artystów z różnych państw świata, i jeden z odcinków poświęcono właśnie Polsce. Młodzi muzycy nie tylko zaśpiewali, lecz także udzielili wywiadów. 

Jak podaje rozrywka.tvp.pl, menedżer Michała Szczygła wyznał, że zaproszenie na wywiad z koreańskiej TV było dla artysty miłym zaskoczeniem. Viki Gabor powiedziała, że występ w tym programie był dla niej wspaniałym doświadczeniem i że było naprawdę super. Możecie obejrzeć cały odcinek programu poniżej (Michał Szczygieł - 20:08, Viki Gabor - 49:32).


A teraz przenosimy się do USA, gdzie Sara James wręcz podbija lokalną edycję popularnego talent show. Podczas półfinału zaprezentowała piosenkę Eltona Johna Rocket Man. I ku zadowoleniu przede wszystkim jej fanów, przeszła do finału. Ten odbędzie się 13 września, a następnego dnia ogłoszony zostanie zwycięzca programu (w USA jest nieco inny system w głosowaniu telewidzów niż w Polsce).

Przypomnę tylko, że podczas castingu 14-latka wykonała cover utworu Billie Eilish Lovely, a Simon Cowell bezpośrednio przepuścił ją do etapu półfinałów wciskając złoty przycisk. Natomiast sama Eilish udostępniła w swoich profilach w mediach społecznościowych nagranie z castingu Sary. Młodej artystce (mam nadzieję, że Wy również) życzę oczywiście wygranej 🏆


Coś się kończy, coś zaczyna...

Pewnie się zastanawiacie, co się kryje pod tym podtytułem. Już wyjaśniam. Otóż w ostatnich tygodniach swoje kariery zakończyli/przerwali Quebonafide i Young Leosia. 

Zaczynając od tego pierwszego, raczej nie trzeba zbytnio go śledzić, żeby wiedzieć, że zaczął na nowo karierę pod pseudonimem Jakub Grabowski. Tak, pod pseudonimem, ponieważ artysta w swoich dokumentach nie ma wpisanego imienia Jakub, lecz... Kuba, co zapewne zdziwiło niejednego z Was. Tego samego dnia wydał piosenkę Mój przykry lajf

Do tego raper powrócił do swojego wyglądu ze swoich czasów studenckich (zresztą nie pierwszy raz, ponieważ w klipie do kawałka Jesień nagranego ze swoją partnerką, Natalią Szroeder, również tak wyglądał). Ze swojej perspektywy mogę dodać, że moim zdaniem jest to kolejna chwilowa faza w image'u rapera i niewykluczone, że do końca roku z powrotem będzie działał pod ksywką Quebonafide. Możecie dać znać, co o tym sądzicie.


Fot. instagram.com / @youngleosia

A co z Young Leosią? Otóż piosenkarka poinformowała w swoich mediach społecznościowych, że zapowiedziała przerwę nie tyle w karierze, co w występach na żywo. 24-latka zamierza podczas tej przerwy nagrać utwory do nowego albumu. Na ten moment, gdy to piszę (9 września) nie wiadomo, kiedy dokładnie płyta się ukaże oraz jaki będzie miała tytuł.

Z życia gwiazd - skandale, problemy z prawem i nie tylko

Fot. instagram.com / @margaret_official

Zaczynając od polskich muzyków, niedawno Margaret wyznała w jednym z wywiadów, że w wieku 10 lat została zgwałcona. Oprócz tego ma za sobą próbę samobójczą. W tym samym wywiadzie artystka powiedziała, że napięty grafik był jej sposobem na radzenie sobie z traumą.

Niestety, część osób po publicznym podaniu tej wiadomości okazała się, najzwyczajniej pisząc, debilami. Jak możecie się domyślać, na Margaret wylała się faja hejtu, a negatywne komentarze na jej temat dotyczyły m.in. tego, że dzieląc się wspomnieniami z trudnego dla niej czasu piosenkarka chce podreperować swoją karierę. 

Na szczęście nie wszyscy zachowali się wobec niej podle. W obronie Margaret stanęła chociażby ofiara księdza pedofila, Katarzyna Nowak. Ta oznajmiła, że takie komentarze są obrzydliwe i nieludzkie oraz:

Marzy mi się świat, kiedy wszystkie takie komentarze będą wyłapywane i karane, bo to jest przemoc

Na końcu tego wpisu znajdziecie namiary do organizacji/instytucji pomocowych, które mają za zadanie wspierać zarówno osoby zgwałcone i krzywdzone w jakikolwiek inny sposób, a także ich bliskich.

Fot. instagram.com / @beatakozidrak

Kryzysu wizerunkowego Beaty Kozidrak ciąg dalszy. Pod koniec sierpnia wokalistka miała wystąpić w Chicago i Nowym Jorku. Plany te pokrzyżowała najprawdopodobniej jazda pod wpływem alkoholu rok temu, za którą artystkę skazano na:

  • niebagatelną karę grzywny (50 tys. zł), 
  • 5-letni zakaz prowadzenia samochodów, 
  • pokrycie kosztów procesu,
  • wpłatę 20 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W związku z przymusowym przeniesieniem koncertów, zespół Bajm wydał stosowne oświadczenie mówiące, że ich członkom jest z tego powodu bardzo przykro.

Kombi vs Kombii. Spór liderów o nazwę zespołu
Fot. MWMedia

Kombi czy Kombii? Tę zagadkę rozwiązał... Europejski Trybunał Sprawiedliwości! Wszystko zaczęło się w 2013, kiedy to Sławomir Łosowski (lider tego pierwszego zespołu) złożył wniosek o rejestrację nazwy Kombi w Urzędzie Patentowym RP. Grzegorz Skawiński (lider drugiego zespołu) był temu przeciwny i wystąpił do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej wnioskując o unieważnienie prawa do tej nazwy. 

Decyzja tego urzędu była na jego korzyść, jednak Łosowski nie poddał się tak łatwo i skierował całą sprawę do ETS. Ten 7 września oddalił jego skargę i obciążył kosztami postępowania, a uzasadnienie było takie:

dowody przedstawione przez skarżącego w celu wykazania istnienia wyłącznego prawa podmiotowego do nazwy Kombi nie miały znaczenia dla sprawy oraz, po drugie, że w niniejszym wypadku istniało prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd

Nie wiem jak Waszym, ale moim zdaniem decyzja ETS nie jest sprawiedliwa. W końcu zespół Kombi powstał dużo wcześniej niż Kombii (odpowiednio 1969 i 2003, zatem odległość czasowa wynosi aż 34 lata). Ponadto kilku członków tej drugiej grupy należało wcześniej do Kombi.

Fot. instagram.com / @agnieszka.chylinska

Ostatnią polską artystką w tym poście będzie Agnieszka Chylińska. Czym sobie zasłużyła na wzmiankę w tym wpisie? Otóż miała ona stłuczkę. Na szczęście piosenkarce nic się nie stało, ponieważ jechała z niewielką prędkością, ok. 30 km/h, a sam incydent nie był z jej winy. Informacje te potwierdzają jej menedżerka oraz inspektor Mariusz Ciarka, oficer prasowy KGP. 

Jednak zarówno Chylińska, jak i drugi kierowca otrzymali mandaty. Media nie podają wprawdzie, w jakiej wysokości, ale z tegorocznego taryfikatora mandatów wynika, że nie było to mniej niż 1000 zł.

Ponadto portale plotkarskie podają, że artystka jechała Fordem Mustangiem. Nie trzeba raczej być pasjonatem motoryzacji, żeby się domyślić, że nie jest to auto pokroju Renault Megane czy Fiata Seicento (oczywiście jeśli ktoś z Was ma takie auta, to spokojnie, nie chcę Was poniżać 😉). Pojazd był wart ok. 300 tys. zł, a naprawa ma wynosić ok. 20 tys. zł. Czy w tej sytuacji piosenkarka postanowi naprawić auto czy np. kupi nowe? Decyzja należy tylko do niej.

Fot. instagram.com / @maneskinofficial

I na koniec, podobnie jak zaczynając, skupię się na zagranicznych gwiazdach, a dokładnie na jednym zespole. Måneskin, bo o tej grupie mowa, został w pewien sposób pokrzywdzony podczas swojego występu na MTV Video Music Awards. Powodem tego jest ocenzurowanie widowiska przez niepokazanie basistki zespołu, Victorii De Angelis. Dziewczyna miała na sobie bluzkę, która odsłaniała jedną pierś jedynie z zakrytym sutkiem, a podczas występu część garderoby zsunęła się z jej ciała w taki sposób, że druga pierś również została odsłonięta. Tak, drugi sutek nie był zasłonięty. 

W rezultacie kamery zamiast pokazywać basistkę, skierowane były na publiczność. Fani Måneskin byli tym faktem oburzeni i w sieci pojawiły się komentarze odnośnie tego, że mężczyznę bez koszulki i z odsłoniętymi pośladkami (Damiano David, lider zespołu tak się prezentował podczas występu) można bez problemu pokazywać, ale kobiety z odsłoniętym sutkiem już nie. Dajcie znać, co o tym myślicie.

I to już wszystko w tej części magazynu! Napiszcie, co najbardziej Was zaciekawiło w tym wpisie. 

A poniżej, tak jak obiecałam przy części o Margaret, są numery telefonów do instytucji, które warto znać/zapisać, szczególnie jeśli Wy sami lub ktoś z Waszych bliskich jest ofiarą gwałtu, przemocy domowej, chce odebrać sobie życie lub po prostu potrzebuje pomocy i wparcia:

  • Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800 70 2222 (całodobowy); niestety ostatnio nie cieszy się dobrą opinią, bo pojawiły się artykuły mówiące o tym, że tam nikt nie odbiera telefonu ani nie odpisuje na czacie, miejmy nadzieję, że jak najszybciej to się zmieni
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 (całodobowy)
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 (całodobowy)
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych (wiem, jak to brzmi, ale to nie jest numer do osób do towarzystwa): 116 123 (codziennie od 14:00 do 22:00)
  • Europejski numer alarmowy: 112 (kurde, chyba każdy go zna; całodobowy of kors)
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie): 800 108 108 (od poniedziałku do piątku 14:00-22:00)
  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia: 800 120 002 (całodobowy)
  • Telefon zaufania dla mężczyzn: 608 271 402 (wtorki 17:00-19:00 i czwartki 19:00-21:00)
  • Ogólnopolski telefon zaufania Narkotyki - Narkomania: 800 199 990 (codziennie od 16:00 do 21:00)
  • Antydepresyjny telefon zaufania: 22 484 88 01 (od poniedziałku do piątku 15:00-20:00).
Więcej numerów i namiarów do instytucji pomocowych znajdziecie m.in. tutaj: https://zwjr.pl/bezplatne-numery-pomocowe

Do następnego wpisu!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SETNY POST NA BLOGU... i co dalej? - statystyki, podsumowanie i kilka pytań do Was

Analiza tekstu: PRO8L3M - Nicea

Analiza tekstu: sanah - Marcepan