Muzyka w sporcie i sport w muzyce

Ten temat chodził mi po głowie od ponad roku i czas w końcu go zrealizować. Być może po przeczytaniu tytułu tego posta pomyśleliście o jakichś największych przebojach stworzonych z okazji ważnych zawodów sportowych (głównie związanych z piłką nożną), i o nich będzie wspomniane już za chwilę. Dowiecie się również, czego słuchają znani sportowcy, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Przeczytacie też o dyscyplinach, w których muzyka jest wręcz niezbędnym elementem. 

Największe przeboje

Fot. albumoftheyear.org

Na początku napisałam o zawodach związanych z futbolem, bo umówmy się, większość hitów stworzonych na potrzeby wszelkich zawodów puszczanych do dzisiaj w radiu, wywodzi się z jakiegoś Euro czy mundialu.

Zaczynając od Euro właśnie, w 2004 oficjalna piosenka mistrzostw w Portugalii nosiła tytuł Força (Siła) w wykonaniu Nelly Furtado. Byłam w szoku, gdy się dowiedziałam, że ten kawałek był hymnem tamtejszych rozgrywek.

Osiem lat później na oficjalny utwór Euro 2012 wybrano Endless Summer śpiewany przez Oceanę. Za nieoficjalny można uznać Koko Koko Euro Spoko w wykonaniu zespołu śpiewaczego Jarzębina.

Na Euro we Francji w 2016 po raz kolejny postawiono na gwiazdy światowego formatu, a dokładnie na Davida Guettę i Zarę Larsson, którzy razem stworzyli This One's For You.

Nie inaczej było 5 lat później*, kiedy to Martin Garrix, Bono i The Edge wydali kawałek We Are the People.

*nie 4, bo gdyby ktoś zapomniał, w 2020 przez pandemię wszelkie ważne wydarzenia sportowe (i nie tylko) zostały odwołane lub przeniesione na przyszły rok

Fot. instagram.com / @mary_la_la

Przechodząc do mistrzostw świata, pozwolę sobie zacząć od polskiego akcentu. W czasach prehistorycznych (czyt. jak większości z Was jeszcze na świecie nie było), a dokładnie w 1974 oficjalną piosenką na mundialu w RFN był utwór Futbol w wykonaniu Maryli Rodowicz. Zawierał słowa w aż pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i hiszpańskim. 

Warto tu zaznaczyć, że w tych mistrzostwach nasz kraj zdobył trzecie miejsce, jak dotąd najwyższe w mundialach, oraz generalnie lata 70., 80. i początek 90. są uznawane za złote czasy polskiej piłki.

W 1994 nastąpił ciekawy przypadek, ponieważ podczas mistrzostw świata w USA jako jedną z oficjalnych piosenek wykorzystano utwór wydany aż 17 lat wcześniej. Był to przebój zespołu Queen We Are the Champions.

Cztery lata później również nie zrezygnowano z piosenkarza światowej sławy. Ricky Martin z tej okazji nagrał kawałek La Copa de la Vida/The Cup Of Life. Wyświetlenia na YT sugerują, że popularniejsza jest hiszpańska wersja tej piosenki.

Wiem, że ta część nazywa się Największe przeboje, ale umówmy się: dla Polaków większymi przebojami z mundialu w Korei Południowej i Japonii w 2002 są hymn Polski w brawurowym wykonaniu Edyty Górniak oraz powiedzenie Koniec mistrzostw, do widzenia z przeróbki studia tychże mistrzostw (linki do obu poniżej), niż utwór Boom w wykonaniu Anastacii.


Fot. cdandlp.jp

W kolejnych trzech mistrzostwach świata w piłce nożnej swój muzyczny udział brała Shakira. Zaczynając od 2006, z Wyclefem Jeanem wypuściła Hips Don't Lie. Innym hitem z niemieckiego mundialu jest Love Generation wykonywany przez Boba Sinclara i Gary'ego Pine'a.

Podobnie jak 12 lat wcześniej, nagrano piosenkę do mistrzostw świata w wersji hiszpańskiej i angielskiej. Mowa tu o Waka Waka. Tym razem anglojęzyczna wersja wręcz miażdży pod względem popularności tą drugą. Na YT mają odpowiednio 3,7 mld oraz 895 mln wyświetleń (stan na 25 sierpnia).

Pod względem tytułu, w 2014 Kolumbijka postawiła na prostotę, wypuszczając piosenkę La La La. Innym przebojem z tego mundialu jest We Are One (Ole Ola) śpiewany przez Pitbulla, Jennifer Lopez i Claudię Leitte.

Natomiast w 2018 i 2022 żaden z oficjalnych utworów mistrzostw świata w piłce nożnej nie stał się na tyle dużym przebojem, żeby o tym pisać. Przejdźmy więc do igrzysk olimpijskich.

Pozwólcie, że skupię się na igrzyskach od 2000 roku, bo już teraz widzę że ten post będzie mega długi. Pewnie chcielibyście przeczytać trochę więcej o One Moment in Time Whitney Houston albo o Barcelona Freddiego Mercury'ego, ale o tym może napiszę w osobnym poście, jeśli jesteście zainteresowani (dajcie znać w komentarzach).

Generalnie to na próżno można szukać innych oficjalnych piosenek na igrzyska olimpijskie, niż hymn olimpijski. Po raz pierwszy wybrzmiał w 1896 podczas pierwszych nowożytnych igrzysk w Atenach. Jednak jako oficjalny hymn olimpijski został przyjęty dopiero w 1958, a w międzyczasie* komponowano inne hymny na kolejnych igrzyskach.

*wyjątkiem były igrzyska w 1960 w Rzymie, czyli już po przyjęciu oficjalnego hymnu olimpijskiego, a jednak wtedy utworzono oddzielny hymn. Od 1964 odtwarzany jest już wyłącznie oficjalny hymn, niekiedy nawet w języku urzędowym państwa gospodarza. Nie będę więcej na ten temat się rozpisywać, ale zapraszam do cioci Wikipedii: Hymn olimpijski – Wikipedia, wolna encyklopedia

No właśnie, skoro oficjalnych piosenek na igrzyska olimpijskie nie ma (albo to ja nie umiem szukać, ale nawet na oficjalnej stronie igrzysk nie mogłam znaleźć informacji na ten temat), to zobaczmy, którzy artyści wystąpili podczas ceremonii otwarcia lub zamknięcia. Uwzględnię jedynie te wydarzenia, na których zaśpiewał ktoś chociaż trochę znany w Polsce.

Fot. reddit.com

Za zakończenie igrzysk w Sydney, co w sumie trudno się dziwić, zaśpiewała jedna z popularniejszych artystek pochodzących z Australii, czyli Kylie Minogue. Wykonała ona cover przeboju ABB-y Dancing Queen.

W 2004 na ceremonii otwarcia igrzysk w Atenach, zaśpiewała m.in. Björk, która wykonała piosenkę Oceania. Moim zdaniem ten występ był dziwny. Jeden z widzów skomentował, że artystka nie miała mikrofonu, bo ekipa przygotowująca program otwarcia nie pozwoliła zaśpiewać jej na żywo, stąd też na 99,9% jest tam playback. Poza tym sama piosenka jest dla mnie nudna i nużąca.

Nie przenosząc się zbyt daleko, bo do Turynu, w 2006 podczas ceremonii otwarcia wystąpiła ikona muzyki operowej, czyli Luciano Pavarotti. Był to zarazem jego ostatni występ na żywo. Igrzyska miały miejsce w lutym, a w lipcu tego samego roku śpiewak przeszedł operację usunięcia raka trzustki i od tego czasu nie koncertował. Pavarotti zmarł nieco ponad rok później, 6 września na zawał serca.

W Vancouver, również na ceremonii otwarcia, wystąpili w duecie Nelly Furtado i Bryan Adams z motywującą piosenką Bang the Drum. Natomiast podczas zamknięcia Avril Lavigne wykonała swój przebój Girlfriend.

Fot. tellyspotting.kera.org

Dwa lata później odbyły się igrzyska w Londynie. No i muszę przyznać, że Brytyjczycy wiedzą co dobre, bo dali do pieca z liczbą znanych i lubianych artystów pochodzących z UK, w porównaniu z innymi igrzyskami. Nie będę szczegółowo się rozpisywać o poszczególnych występach, więc pozwólcie, że tylko wymienię tych, którzy mieli ten zaszczyt:
  • Rowan Atkinson (Jaś Fasola)
  • Queen
  • Jessie J
  • Spice Girls
  • Paul McCartney
  • Kate Bush
  • One Direction
  • The Who
  • George Michael
  • Take That
  • Coldplay*
  • Rihanna*.
*wystąpili na ceremonii zamknięcia igrzysk paraolimpijskich; Rihanna akurat pochodzi z Barbadosu, a nie z UK

Z jaką muzyką kojarzy Wam się Rosja? Część z Was pewnie odpowiedziała, że z baletem. Nie inaczej było w trakcie otwarcia igrzysk w Soczi, kiedy to w nowoczesnym stylu z wykorzystaniem instalacji świetlnych zaprezentowano Jezioro łabędzie.

W Tokio zaśpiewano Imagine Johna Lennona przez 4 wykonawców, każdego reprezentującego inny kontynent*. Najbardziej znani przedstawiciele to John Legend (obie Ameryki) i Keith Urban (Oceania).

*nie uwzględniono Europy

Super Bowl - impreza sportowo-muzyczna

Fot. al.com

Nie od dziś wiadomo, że Super Bowl jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla fanów futbolu amerykańskiego, lecz także dla artystów występujących podczas halftime show, czyli w przerwie w połowie meczu. 

Jak już wcześniej wspomniałam, ten post i tak już się ciągnie na kilometr, więc poniżej macie okrojoną rozpiskę, którzy znani wykonawcy wystąpili w poszczególnych latach (od 2000):
  • 2000: Phil Collins, Christina Aguilera, Enrique Iglesias
  • 2001: Backstreet Boys (zaśpiewali hymn), Aerosmith, Britney Spears, N Sync
  • 2002: Mariah Carey (zaśpiewała hymn), U2
  • 2003: No Doubt, Sting
  • 2004: Beyoncé (zaśpiewała hymn), Janet Jackson
  • 2005: Paul McCartney
  • 2006: Aretha Franklin, Aaron Neville (zaśpiewali hymn), The Rolling Stones
  • 2007: Billy Joel (zaśpiewał hymn), Prince
  • 2008: raczej nieznani w Polsce - Jordin Sparks (zaśpiewała hymn), Tom Petty and the Heartbreakers
  • 2009: Jennifer Hudson (zaśpiewała hymn), Bruce Springsteen
  • 2010: Carrie Underwood (zaśpiewała hymn), The Who
  • 2011: Christina Aguilera (zaśpiewała hymn), Black Eyed Peas, Usher, Slash
  • 2012: Kelly Clarkson (zaśpiewała hymn), Madonna, Nicki Minaj, LMFAO
  • 2013: Alicia Keys (zaśpiewała hymn), Beyoncé, Kelly Rowland
  • 2014: Bruno Mars, Red Hot Chili Peppers
  • 2015: Idina Menzel (zaśpiewała hymn), Katy Perry, Lenny Kravitz, Missy Eliott
  • 2016: Lady Gaga (zaśpiewała hymn), Coldplay, Beyoncé, Bruno Mars
  • 2017: Lady Gaga
  • 2018: P!nk (zaśpiewała hymn), Justin Timberlake
  • 2019: Maroon 5, Travis Scott
  • 2020: Demi Lovato (zaśpiewała hymn), Jennifer Lopez, Shakira, Bad Bunny, J Balvin
  • 2021: The Weeknd
  • 2022: Dr. Dre, Eminem, Kendrick Lamar, Snoop Dogg
  • 2023: Rihanna.

Czego słuchają znani sportowcy?

Fot. instagram.com / @iga.swiatek

Jeśli oglądacie rozgrywki Igi Świątek, to zapewne widzieliście że tuż przed rozpoczęciem meczu ma na uszach słuchawki. Niemal na pewno wtedy słucha któregoś z legendarnych rockowych zespołów, takich jak Pearl Jam, Pink Floyd, Red Hot Chili Peppers czy AC/DC. Natomiast w wolnym czasie guwniara z paletkom przerzuca się na spokojniejsze brzmienia w muzyce alternatywnej, jazzie, soulu i popie.

Prawdopodobnie najweselszy skoczek narciarski w Polsce, a może i też poza nią, czyli Piotr Żyła, jak podaje fis-ski.com, z muzyki lubi m.in. disco polo oraz grać na gitarze.

Nie udało mi się dotrzeć do informacji, kogo lubi słuchać Michał Pazdan, ale być może pamiętacie piosenkę Pazdan Boy będącą przeróbką przeboju Tarzan Boy. Ech, to były czasy 😄

Czego słucha legenda polskiego żużla, Tomasz Gollob? Tego również nie udało mi się dowiedzieć, ale za to wystąpił on w teledysku do kawałka Sam przeciwko wszystkim My Riot.

Krok dalej poszedł Mariusz Pudzianowski, który nagrał razem z bratem Krystianem klip do utworu Zdobyć świat. Poza tym również jego brat skomponował hit Dawaj na ring, do którego wychodził Mariusz do swoich walk MMA.

Wojciech Szczęsny za to w wolnych chwilach gra na fortepianie. W jednym z wywiadów przyznał, że nauczył się grać na tym instrumencie, żeby zaimponować jego żonie Marinie. Ponadto napisał tekst do jednej z jej piosenek, I do.

Jak podaje fivb.org, Mariusz Wlazły lubi słuchać popu, rocka i hip-hopu. Podobnie jak u Piotra Żyły, nie podano jednak żadnego konkretnego artysty.

Z zagranicznych sportowców, Usain Bolt po zakończeniu kariery sprintera zajął się muzyką. Jednak jego kawałki nie cieszą się ogromną słuchalnością. Najpopularniejszy klip ma tylko lub aż 5 mln wyświetleń.

Muzyczne sporty

Fot. olimpijski.pl

Bez wątpienia wszelkie dyscypliny z elementem tanecznym są tymi, gdzie bez muzyki ich wykonywanie jest o wiele trudniejsze niż z nią. Niektórzy uważają nawet, że taniec sam w sobie jest sportem. Zatem pół żartem pół serio, jak oglądamy Taniec z gwiazdami albo widowisko baletowe, to de facto oglądamy zawody sportowe.

Oprócz tańca jako takiego, poniżej macie listę dyscyplin, w których muzyka jest ważnym elementem:
  • łyżwiarstwo figurowe
  • gimnastyka artystyczna
  • pływanie synchroniczne
  • cheerleading.
Więcej tego typu dyscyplin nie udało mi się znaleźć, ale jeśli znacie jeszcze jakieś sporty z muzyką w tle, dajcie proszę znać. 

I to wszystko w tym poście, i przepraszam, że tak długo nic nie dodawałam (ten post miał wlecieć w sierpniu, ale jak widać, nie wyrobiłam się). Moim postanowieniem było publikować min. 1 post w miesiącu. 

Postaram się jeszcze we wrześniu dodać kolejny post, tym razem o znanej osobie, która nie jest muzykiem, ale ma pewne powiązania z polską muzyką, a szczególnie z hip-hopem. Kto to taki? Dowiecie się w następnym poście. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SETNY POST NA BLOGU... i co dalej? - statystyki, podsumowanie i kilka pytań do Was

Analiza tekstu: PRO8L3M - Nicea

Analiza tekstu: sanah - Marcepan