Zlikwidowane muzyczne stacje TV - część 2: lata 00.

Witam i zapraszam Was na drugą część cyklu z nieistniejącymi muzycznymi kanałami TV. W tym wpisie zostaną przedstawione stacje uruchomione między 2000 a 2009 rokiem.

VIVA Polska (2000-2017)

Stacja telewizyjna VIVA zostanie zamknięta. Jedyna słuszna decyzja? | Teraz  Muzyka
Fot. terazmuzyka.pl

Śmiem twierdzić, że była to najpopularniejsza stacja o tym profilu w Polsce. Dla mnie VIVA zawsze utożsamiała się z dobrą, nastrojową muzyką i nie puszczano tam byle czego. Niewykluczone, że utwory tam odtwarzane stały się później hitami, bo leciały właśnie na VIV-ie, a nie na innych kanałach, ale to już tylko moja teoria.

Wiosną 2000 roku, zanim na dobre VIVA zaczęła nadawać, uruchomiono emisję testową. Wtedy na ekranie widzowie mogli zobaczyć logo stacji oraz napis po polsku i niemiecku Już niedługo na tym miejscu/Hier gibt's bald. 10 czerwca plansza z tymi elementami zniknęła i oficjalnie uruchomiono kanał. 

Przez pierwsze pięć lat oprócz własnej stacji, VIVA miała również osobne pasmo w TVN, które emitowano w soboty w godzinach porannych. W 2012 nastąpiła drastyczna zmiana wszelkich cech kanału (VIVY, nie TVN), ponieważ przede wszystkim zrezygnowano z odtwarzania muzyki, zastępując ją programami rozrywkowymi, a także zmieniło się logo (na trójkąty o zaostrzonych brzegach), oprawa graficzna oraz format obrazu. Na dodatek stację zakodowano, więc nie każdy miał już do niej dostęp.

W lutym 2015 powrócono do emitowania utworów, tym razem przez 16 godzin na dobę. Stacja skupiła się na muzyce tanecznej. Dwa miesiące później VIVA zaczęła nadawać muzyczne pasmo przez całą dobę w piątki i soboty, jednak od lipca z tego zrezygnowano i w te dni kanał niczego nie emitował. 

Stacja (w Polsce) dokonała swojego żywota 17 października 2017, zastępując ją polskojęzyczną wersją kanału MTV Music. Ostatnią piosenką puszczoną na polskiej VIV-ie była The Greatest Sii. Celowo w nawiasie napisałam w Polsce, ponieważ istniała także międzynarodowa odsłona VIVY i nadawała między 1993 a 2018 rokiem. Nadawano ją z Niemiec, a od 1 stycznia 2019 (dzień wcześniej zagraniczna VIVA zakończyła emisję) w jej miejsce weszło Comedy Central.

MTV Classic (2002-2005)

Ilustracja
Fot. wikimedia.org / Viacom International Media Networks Polska

W pierwszej części cyklu pisałam o VH1 Europe. Jeśli go czytaliście, to pewnie pamiętacie, że prawie dwa lata po pojawieniu się tego kanału w Polsce, zastąpiono go MTV Classic. I właśnie teraz nadeszła pora na opisanie tej stacji.

Uruchomiono ją 30 czerwca 2002. Wbrew nazwie nie puszczano tam muzyki klasycznej, lecz tę od lat 60. do 90. oraz wówczas najnowsze hity. Docelowa grupa odbiorców była w wieku od 25 do 39 lat, czyli jak widać, nie tak jak większość muzycznych stacji, dla nastolatków lub młodszych dorosłych. 

Co ważne, w Polsce była dostępna tylko rodzima wersja językowa. Jednak Polska została w pewien sposób wyróżniona, ponieważ na całym świecie łącznie istniało zaledwie pięć odsłon tego kanału: polska, amerykańska, brytyjsko-irlandzka, australijska i włoska.

Prezenterami polskiego MTV Classic były osoby nawet dziś znane z mediów: Marcin Prokop (TVN), Beata Sadowska (od 2006 do 2012 pracowała w TVP; ze znalezionych przeze mnie informacji wynika że obecnie nie pracuje w mediach, a w SM promuje m.in. zdrowy styl życia (wędrówki, zdrowa żywność)) oraz Marek Niedźwiecki (wieloletni dziennikarz muzyczny radiowej Trójki, obecnie pracuje w Radiu 357).

MTV Classic zastąpiono kanałem VH1 Polska 1 grudnia 2005, ale o tym jeszcze będzie tu napisane.

Trace TV/Trace Urban (2003-2020)

Prezentacja Trace Urban (EMEA) | Zapper
Fot. itizaps.net

Był to kanał francusko- i anglojęzyczny nadawany z Francji. Jak nazwa stacji może sugerować, emitowano tam kawałki z gatunku urban, a także tzw. world music. Swoim zasięgiem był międzynarodowy, obejmował aż 60 państw, w tym Polskę. W naszym kraju można go było odbierać za pośrednictwem platformy Canal+ oraz w niektórych sieciach kablowych. Początkowo kanał nosił nazwę Trace TV. 15 grudnia 2010 zmienił nazwę na Trace Urban. 

Tak na marginesie, z tego co pamiętam, to kanał ten miał o wiele głośniejsze audio niż wszystkie inne i trzeba było sięgać po pilota i ściszać. Nie wiem, czy tylko u mnie tak było (mam platformę Canal+, jeśli ma to jakieś znaczenie), czy u wszystkich oraz czym to było spowodowane. Jeśli jest tu jakiś specjalista w tej tematyce, to niech się odezwie.

1 stycznia 2020 wspomniana platforma zakończyła współpracę z właścicielem kanału, wskutek czego Trace Urban został usunięty z oferty programowej. 30 dni później stacja całkowicie zakończyła nadawanie w Polsce.

iTV (2003-2016)

Poland
Fot. ing-sat.what.hu
 

Nazwy tego kanału nie należy mylić z brytyjską telewizją o łudząco podobnej nazwie, lecz nieco innej pisowni: ITV. Była to pierwsza polska stacja interaktywna, stąd też i w nazwie. Co ciekawe, twórcy kanału zamiast wcześniej ustalić docelową grupę odbiorców, robili to w trakcie jego nadawania, kontaktując się z widzami drogą elektroniczną (przez internet, głosowania przez telefon, SMS i MMS).

Ostatecznie programy były skierowane przede wszystkim do osób, które nie stoją w miejscu i spędzają czas dynamicznie. Nie były to wyłącznie audycje muzyczne czy rozrywkowe, ale także talk-shows, programy o grach komputerowych i nowych technologiach, ezoteryczne, erotyczne oraz quizy.

W sierpniu 2012 zmieniono profil stacji, emitując tylko programy muzyczne. Nie wszystkie jednak były interaktywne. Puszczano wtedy takie gatunki jak dance, disco, pop czy disco polo. Pod koniec tego samego roku kanał zmienił format obrazu na panoramiczny. 

De facto stacja ta nadal istnieje, lecz po tysiącach zmian nazw, papierologii i cholera wie czego jeszcze, można ją oglądać pod nazwą Nuta Gold. 27 lutego 2016 kanał zmienił nazwę z iTV na TO!TV.

VH1 Polska (2005-2011, 2012-2020)

Fot. logaekranowe.fandom.com

Tak jak napisałam wyżej, VH1 Polska była kontynuacją kanału MTV Classic. Roczna przerwa w nadawaniu wynika z zastąpienia tej stacji kanałem Comedy Central Family. Wtedy jedyną namiastką muzycznej stacji było nocne pasmo zatytułowane VH1 Hits. Wcześniej, dokładnie 29 kwietnia 2010 wprowadzono w VH1 pasmo wspomnianej stacji. 16 września tego samego roku przywrócono do Polski europejską odsłonę VH1, ale nieco więcej na ten temat przeczytacie w poprzedniej części cyklu: Zlikwidowane muzyczne stacje TV - część 1: lata 90. XX wieku.

24 kwietnia 2012 VH1 Polska znowu zawitał w rodzimych odbiornikach. Od tego dnia kanał można było oglądać w formacie panoramicznym zarówno w platformach cyfrowych jak i w sieciach kablowych. Ponadto na Comedy Central Family zniknęło VH1 Hits. Przez trzy lata stacja emitowała piosenki z lat 80. i 90., a także najnowsze kawałki. 

30 września 2015 kanał przeszedł transformację. Dotyczyła ona oprawy graficznej, loga, a także formatu muzycznego, bo wtedy zaczęto puszczać głównie nowe utwory. 15 i 16 listopada tego samego roku po zamachach terrorystycznych w Paryżu w celu uczczenia pamięci ofiar stacja emitowała wyłącznie spokojne piosenki z takowymi teledyskami.

1 lutego 2017 był dniem, w którym polska i europejska odsłona VH1 połączyły siły. Ramówki oraz playlisty zostały ujednolicone. Jedyne, co się nie zmieniło w rodzimej wersji, to oprawa graficzna i obecność reklam. W rezultacie odbiorcy nie mogli już usłyszeć utworów z polskiej estrady. 

Trzy lata później nadszedł dzień ostateczny kanału. 3 marca 2020 o godzinie 6:00 VH1 Polska ostatecznie zniknął z naszych anten. W jego miejscu pojawiła się europejska odsłona stacji.

MTV Music 24 (2005/2020-2021)

Ilustracja
Fot. pl.wikipedia.org / Viacom CBS

Rok 2005 jest podany wyżej nie bez powodu. Wtedy po raz pierwszy uruchomiono ten kanał, jednak nie w Polsce, a w Holandii. W naszym kraju licząc od startu tej stacji w państwie znanym z tulipanów, rowerów i młynów, trzeba było poczekać blisko 15 lat.

Wszystko to się zaczęło 16 grudnia 2005. Kanał ten prezentował głównie muzykę pop. MTV Music 24 o tyle się wyróżnia spośród innych kanałów MTV, że, co zresztą nazwa sugeruje, stacja nadaje tylko i wyłącznie muzykę, bez reklam czy innych programów. 

W naszym kraju kanał ten nie pobył zbyt długo, bo już w Dzień Dziecka następnego roku zastąpiono go stacją NickMusic. Co ciekawe, w innych europejskich państwach, MTV Music 24 nadaje do dziś.

Tak w ramach informacji, wcześniej w Polsce w miejscu tego kanału był MTV Music (2017-2020), o którym napiszę w kolejnej części cyklu, a jeszcze wcześniej, jeśli czytaliście uważnie, była VIVA Polska.

rbl.tv (2009-2014)

rbl.tv – Wikipedia, wolna encyklopedia

To ostatni kanał opisywany w tej części. Nazwa rbl.tv była ostateczną, ponieważ wcześniej tę stację można było oglądać jako rebel:tv oraz RBL.TV. Uruchomiono ją 14 grudnia 2009. Można powiedzieć/napisać, że kanał ten miał cztery etapy, jeśli chodzi o profil muzyczny. 

Najpierw, do 2013 puszczano tam głównie muzykę rockową, punkową i metalową. Później przez kilka miesięcy stacja prezentowała kawałki z tzw. muzyki miejskiej (przede wszystkim hip-hop), a od końca tego samego roku przerzucono się na pop i największe przeboje. Pod sam koniec nadawania kanał wrócił do korzeni, ponownie odtwarzając rockowe piosenki.

Sama zmiana nazewnictwa kanału wiązała się z faktem, iż istniał spór prawny z niemiecką stacją, która również się nazywała rebel:tv. rbl.tv pod ostateczną nomenklaturą zaczęła działać 29 października 2012. Wtedy też zmieniono oprawę graficzną i, co jest raczej oczywiste z związku ze zmianą nazwy, logo. Oprócz tego kanał zaczął nadawać obraz w formacie panoramicznym.

Na niecały miesiąc przed zniknięciem stacji z anteny poinformowano do publicznej wiadomości, że to się stanie, a w jej miejsce wskoczy nowy muzyczny kanał Mjuzik.tv (o którym będzie napisane w następnej części cyklu). Swoiste przekazanie pałeczki nowej stacji nastąpiło 12 sierpnia 2014 w południe.

Jednak to, że rbl.tv zniknął z telewizji, nie oznaczało, że całkowicie zakończył działanie. 19 sierpnia 2010 uruchomiono bowiem internetową transmisję kanału. I tu następuje niepewność, ponieważ na pewno przekaz online działał tuż po wycofaniu stacji z polskich anten. Jednak, gdy wpiszecie adres (lub klikniecie) http://rbl.tv/, to zobaczycie, że strona jest mega amatorska, tak jakby ktoś uczył się programowania HTTP. Poza tym nie zobaczycie tam ani transmisji ani jakichkolwiek filmików z programami z tego kanału.

I to by było na tyle w tej części. Standardowo, kolejna będzie po Magazynie Kwestia Dźwięku. Jak możecie się domyślać, kolejny odcinek cyklu będzie o kanałach, które wystartowały między 2010 a 2019. Będzie to zarazem ostatnia część tej mini serii. 

Do następnego wpisu!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SETNY POST NA BLOGU... i co dalej? - statystyki, podsumowanie i kilka pytań do Was

Analiza tekstu: PRO8L3M - Nicea

Analiza tekstu: sanah - Marcepan