Zlikwidowane muzyczne stacje TV - część 3: 2010-2017

Witam i zapraszam Was na już ostatnią część mini cyklu o nieistniejących kanałach muzycznych. Jak widać po tytule, omówione zostaną tu stacje uruchomione między 2010 a 2017 rokiem.

MTV Rocks (2010-2020)

Ilustracja
Fot. pl.wikipedia.org / Viacom International Media Networks

Kanał wystartował 1 marca i był kontynuacją MTV Two, o którym pisałam w pierwszej części tej serii: Zlikwidowane muzyczne stacje TV - część 1: lata 90. XX wieku. Nadawał przez całą dobę, jak zresztą nazwa sugeruje, muzykę rockową, a także alternatywną, metalową i grunge. 

W Polsce był dostępny w anal minus Canal+, analogowym pośladzie, Cyfrowym Polsacie (teraz Polsat Box), Neostradzie z telewizją (obecnie Orange TV) oraz w sieciach kablowych. Dwa lata po starcie zmieniono format obrazu na panoramiczny, a pięć lat później nastąpiła zmiana loga na widoczne powyżej. 

20 lipca i 5 października 2020 były datami zakończenia nadawania tej stacji. Ta pierwsza dotyczy brytyjskiej odsłony, natomiast druga - europejskiej i zastąpiono ją MTV 90s.

Tuba.tv (2010-2016)

Ilustracja
Fot. pl.wikipedia.org / Kamw12
 

Z tym kanałem jest o tyle specyficzna sytuacja, że wprawdzie otrzymał on koncesję na nadawanie satelitarne od KRRiT, jednak ostatecznie emitowany był wyłącznie w internecie. Puszczano tam generalnie rzecz biorąc muzykę taneczną (m.in. dance, disco, house, R&B, techno itp.).

Po niecałych dwóch latach stację tę przekształcono w platformę muzyczną, do której dostęp mieli jedynie posiadacze telewizorów Samsung z funkcją Smart TV (co w 2012 w naszym kraju dopiero raczkowało). Aplikacja dopasowywała muzykę na podstawie preferencji użytkownika (dzisiaj robią to choćby Spotify z playlistami Daily Mix czy YouTube ze składankami piosenek). Serwis ten zamknięto w dzień przestępny 2016 roku.

Czwórka - Radio na Wizji (2011-2014)

Ilustracja
Fot. pl.wikipedia.org / Andrzej Pągowski / Czwórka Polskie Radio

Stacja ta była pierwszym w Polsce radiem nadawanym w TV przez całą dobę. Dostępna była zarówno w sieciach satelitarnych jak i kablowych, jednak przez problemy finansowe niedługo po uruchomieniu kanału zrezygnowano z dystrybucji na satelitę. Można ją było oglądać także w internecie i na urządzeniach mobilnych.

Jako oficjalną datę startu tego kanału podaje się 18 stycznia 2011 i godzinę 23:00. Wcześniej miała miejsce emisja testowa, do której dostęp mieli m.in. abonenci łódzkiej sieci kablowej Toya.

Sama stacja miała nie tylko profil muzyczny, ale też publicystyczno-rozrywkowy i skierowana była do odbiorców w wieku 25-45 lat. Mimo, że to jest dość szeroki zakres wiekowy, to oglądalność tego nie odzwierciedlała. We wrześniu 2011 roku kanał ten oglądało średnio... 350 osób, czyli inaczej 0,01% ogółu widzów. Właśnie to przyczyniło się do kłopotów finansowych kanału. 

Czwórka na Wizji* zakończyła nadawanie 31 sierpnia 2014. Obecnie na stronie stacji można jedynie słuchać (a nie oglądać) program online.

*stację nazywano różnie, inne nazwy to Czwórka - Radio z Wizją i Czwórka z Wizją

Next Music +HD (2011-2015)

Ilustracja
Fot. pl.wikipedia.org / Astro S.A.

Kanał uruchomiono 1 lipca pod nazwą bez plusa, a 18 października już go dodano. Było to spowodowane faktem, iż nie wszystkie teledyski puszczano w jakości HD. 1 czerwca 2012 wystartowała wersja SD stacji. 

Next Music +HD można było odbierać w niektórych sieciach kablowych oraz w internecie. Niestety nie udało mi się dotrzeć do informacji, jaką muzykę tam emitowano (przez całe życie jeśli chodzi o telewizję, miałam wyłącznie platformy cyfrowe, a w sieci nie ma żadnych wzmianek na ten temat). 31 stycznia 2015 kanał zakończył nadawanie.

TV.Disco (2011-2015)

Fot. staratelewizja.fandom.com / Natalakxdk

Mimo że nazwa wyraźnie sugeruje gatunek muzyczny, którego odbiorcy kanału powinni się spodziewać, to TV.Disco kilkukrotnie zmieniał swój profil. Przez pierwsze niecałe trzy lata faktycznie emitowano tam muzykę z gatunku disco z ostatnich dekad, a także dance, eurodance, disco polo i EDM.

Po tym czasie puszczano tylko polską muzykę taneczną, a zatem odbiorcy mogli posłuchać m.in. muzyki biesiadnej. Pod koniec 2014 roku powrócono do pierwotnego profilu stacji dodając do niego kawałki popowe. Niedługo później, bo 6 lutego 2015 w 100% zrezygnowano z disco polo i zmieniono logo stacji.

Obecnie kanał działa pod nazwą 4fun Dance, a 25 czerwca 2015 zmieniono nazwę na 4fun Fit & Dance. Profil kanału i emitowana muzyka nie zmieniła się, lecz nie na długo, bo niecały rok później przywrócono gatunek disco polo.

Hot TV* (2012-2013)

Ilustracja
Fot. pl.wikipedia.org / Kamild1

Pierwszy dzień emisji testowej tej stacji nastał 16 kwietnia 2012 i tę datę przyjmuje się też jako dzień uruchomienia kanału. Regularna emisja programu rozpoczęła się 3 lipca, usuwając przy tym napis emisja testowa, jednak stacja nie rozszerzyła swojej ramówki. 

Oprócz teledysków można było również na tym kanale obejrzeć reportaże, programy typu aerobic dance floor, skorzystać z interaktywnego czatu, a w nocy emitowano oferty erotyczne (patrz: gwiazdka poniżej). W ofercie programowej docelowo miały się znaleźć także relacje z klubów, informacje o najnowszych modowych trendach i ze świata show-biznesu, programy motoryzacyjne, reality show oraz konkursy na żywo, jednak żadnego z wymienionych nie wyemitowano.

Przez pewien czas (nie udało mi się ustalić dokładnie jak długo) kanał nadawał przez całą dobę, lecz taka formuła ostatecznie się nie sprawdziła. 9 stycznia 2013 Hot TV zastąpiono stacją ezoteryczną Ezo TV, co jednak nie oznaczało, że kanał ten całkowicie zniknął z anteny. Hot TV nadawał wtedy nocne pasmo muzyczne z interaktywnym czatem między 0:00 a 5:00. Niedługo potem, bo 27 stycznia stacja zaczęła emitować nocny program także na kanale iTV (o którym napisałam w poprzedniej części cyklu: Zlikwidowane muzyczne stacje TV - część 2: lata 00.), lecz nie było to muzyczne, a erotyczne pasmo, też w godzinach 0:00-5:00. Tego samego dnia przeniesiono też interaktywny czat do tego drugiego pasma. Jakiś czas później (tu też nie wiadomo kiedy) na obu kanałach w wymienionych godzinach ujednolicono program. Ostateczne zakończenie nadawania Hot TV, a także Ezo TV miało miejsce 18 maja 2013.

*nazwa w sumie pasuje bardziej na kanał dla dorosłych, a w ofercie tego kanału faktycznie było pasmo erotyczne

Mjuzik.tv* (2014-2015)

Fot. staratelewizja.fandom.com / Natalakxdk

Stacja ta zastąpiła rbl.tv (tu odsyłam ponownie do poprzedniej części serii) 12 sierpnia 2014. Nadawano tam muzykę pop, a w szczególności klipy z lat 2000-2015. Kanał był dostępny, podobnie jak jego poprzednik, zarówno w sieciach kablowych jak i satelitarnych. 

Tu w zasadzie mogłabym zakończyć opisywanie tej stacji, ponieważ więcej godnych uwagi technicznych informacji nie znalazłam. Za to znalazłam wypowiedź Ewy Czekały, ówczesnej prezeski 4fun Media S.A., do której należał Mjuzik.tv:

Format stacji stanowi powrót do korzeni prawdziwej telewizji muzycznej. [...] To dobór z wyczuciem, z zachowaniem muzycznego i artystycznego poziomu, który zadowoli estetyczne doznania odbiorcy. [...] Takiej oferty nie gwarantuje żaden inny polski kanał muzyczny.

*także od małej litery: mjuzik.tv, tak jak na powyższym obrazku

Muzo.tv* (2014-2017)

Ilustracja
Fot. pl.wikipedia.org / Telewizja Polsat Sp.z.o.o.

Jak możecie zauważyć po podpisie pod logiem, kanał ten należał do Polsatu. Puszczano tam muzykę pop i rockową. Na początku istnienia stacji emitowano programy z udziałem prezenterów na żywo. W ramówce znalazły się także audycje zrealizowane w studiu radia Muzo.fm w ramach cyklu Live @ MUZO

W Dzień Matki w 2017 roku stacja zakończyła nadawanie, przy czym radio Muzo.fm działa do dziś, a obecnie pod nazwą MUZO.TV działa kanał na YouTube, gdzie umieszczane są nagrane na żywo występy artystów goszczących w wymienionym radiu (chociaż wyświetlenia nie są powalające, większość filmików dodanych w ostatnich miesiącach nie ma nawet tysiąca odsłon).

W miejsce muzo.tv wskoczyła stacja Polsat Music HD, działająca do dziś i prezentująca ten sam profil, co jej poprzednik.

*także MUZO.TV

TO!TV (2016-2020)

Plik:LOGO-TO-TV-RGB v1 v2 v3-2.png – Wikipedia, wolna ...
Fot. pl.wikipedia.org / Qubaq

Stacja była kontynuacją kanału iTV (po raz kolejny zapraszam do przeczytania poprzedniej części cyklu) i rozpoczęła nadawanie 27 lutego 2016. Do oferty programowej swojego poprzednika dodano jeszcze audycje o charakterze rozrywkowym. Kanał był niekodowany i nadawał na satelicie Hot Bird, a to oznaczało, że wszyscy abonenci telewizji kablowych i satelitarnych mieli do niego dostęp.

W 610. rocznicę bitwy pod Grunwaldem (15 lipca 2020) stacja zmieniła nazwę na Gold TV, a obecnie działa jako Nuta Gold, gdzie emitowane są głównie kawałki z lat 60.-90. 

Hip Hop TV (2016-2017)

Hip Hop TV - YouTube
Fot. youtube.com

23 marca 2016 po 18:00 fani polskiego hip-hopu mieli co świętować, bo właśnie wtedy kanał ten wystartował. Była to pierwsza polska stacja TV poświęcona właśnie temu gatunkowi. Odtwarzano w niej nie tylko hip-hopowe utwory, lecz również te z gatunków takich jak reggae, dancehall, R&B czy dubstep. W ramówce znajdowały się też programy rozrywkowe i pasma tematyczne.

Po blisko 1,5 roku działalności, kanał zmienił nie tylko profil, ale i nazwę. Od 1 września 2017 można go oglądać pod nazwą Eska Rock TV.

8TV/Ósemka TV (2016-2017)

Ilustracja
Fot. pl.wikipedia.org / zpr - satkurier.pl

Kanał ten miał pewne powiązania z Eska TV. Właściciel tego drugiego w związku ze spadającą oglądalnością, wystąpił o zmianę koncesji i nazwy właśnie na 8TV. KRRiT wydała zgodę w maju 2016, a 28 czerwca przyznała osobną koncesję na nadawanie Eska TV. Trzy miesiące później Ósemka znalazła się w pierwszym multipleksie telewizji naziemnej, zastępując tę drugą stację, którą można było odbierać drogą kablową i satelitarną. 8TV nadawała w dwóch standardach: SD i HD. 

Na tym kanale można było posłuchać muzyki z takich nurtów jak pop, pop-rock czy dance, a także hity lat 60.-90. Ponadto emitowano programy rozrywkowe, poradniki, reality show i seriale.

Po niecałych dziewięciu miesiącach, dokładnie 16 czerwca 2017 Ósemka TV zakończyła nadawanie i została zastąpiona... prawdopodobnie zgadliście, kanałem Eska TV.

MTV Music Polska (2017-2020)

Ilustracja
Fot. pl.wikipedia.org / Viacom International Media Networks

Stacja wskoczyła w miejsce Viva Polska (po raz kolejny odsyłam do poprzedniej części cyklu) 17 października 2017. Oprócz teledysków można było zobaczyć także relacje z koncertów, gale MTV oraz lokalne produkcje. Podstawową różnicą między tym kanałem a zwykłym MTV było to, że MTV Music, co w sumie nazwa sugeruje, skupił się wyłącznie na muzyce.

W ramówce znajdowały się programy poświęcone konkretnym gatunkom bądź cechom wspólnym danych utworów, np. MTV Dance, MTV Hits, MTV Polska lista itd.

Dzień przed wykryciem pacjenta zero w naszym kraju (3 marca 2020) kanał zakończył nadawanie i zastąpiono go ogólnoeuropejską stacją MTV Music 24.

I to była już ostatnia część tego minicyklu. Dajcie znać, czy pamiętacie którąś z tych stacji lub opisanych w poprzednich odcinkach. 

Po najbliższym odcinku Magazynu Kwestia Dźwięku będzie post o pewnym znanym lektorze, który przewinął się chociażby w kawałku Maty Patoreakcja. Natomiast najbliższy wpis to już standardowo będzie recenzja albumu. Tym razem opiszę płytę Ralpha Kaminskiego Bal u Rafała.

Do następnego wpisu!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SETNY POST NA BLOGU... i co dalej? - statystyki, podsumowanie i kilka pytań do Was

Analiza tekstu: PRO8L3M - Nicea

Analiza tekstu: sanah - Marcepan